Platí stále, že myslet je houby vědět, nebo to neplatilo nikdy ?

V tradovaném lidovém příměru, který se nejčastěji říká ve vulgárnějším stylu, se odráží dávná zkušenost, že mnohé názory, které si člověk ve svém vnitřním světě vyfabuluje, se mohou ukázat jako mylné.

Nebo špatné. K tomu je třeba rozlišit význam myslet si něco, nebo o něčem, jako vnitřní názor a nebo myslet takzvaně obecně, což asi lépe vystihuje sloveso přemýšlet.   

Veškerá existenční úroveň lidstva na Zemi je výsledkem procesu myšlení. Myšlení a procesy myšlení zkoumají  armády vědátorů. Pro laiky o tom přednáší pan doktor Koukolík (*1941). O rozvoji myšlení pojednává publikace s názvem Červená královna - Sexualita a vývoj lidské přirozenosti - první vydání 1993  Matt Ridley (*1958). Zde je možné se setkat s názorem, že myšlení se u člověka vyvíjelo a vyvinulo jako potřeba (nebo nutnost) obelstít, nebo zmanipulovat své okolí v tlupě při získávání různých výhod, nebo zastírání svých sexuálních avantýr. Nejspíš asi nějak tak, jako se u jiných živočišných druhú vyvinuly jiné druhotné pohlavní znaky, třeba jako velký ocas u páva.  Stále platí, že myšlení jako neurofyziologický proces je nezcizitelným duchovním statkem každého člověka. Co se děje v hlavě, resp. mozku každého jednoho, nejde poznat, přečíst nebo s jistotou hodnotit až do chvíle dokud to sám neřekne, nenapíše či jinak nesdělí.  

Od pojmu myšlenka (idea) se odvozuje ideologie, jako soubor myšlenek (názorů), které se pokoušejí vysvětlit existenci a chování okolní reality. Ideologie (nebo víra) provázejí člověka od chvíle, kdy se stal člověkem.  Ve všech řežbách o zdroje a moc po celou historii lidstva vystupuje ideologie jako zástupný atribut k odůvodnění všech agresivních válek.  Ve jménu ideologie byly spáchány nejstrašnější zločiny. Hlásání víry pravé, nebo šíření jakékoliv ideologie doprovází vždy stejné průvodní jevy.  Nátlak nebo manipulace vyžadující podřízení a přizpůsobení a perzekuce a ostrakizace jiných názorů.  Proto je nejčastějším myšlenkovým produktem všech věrozvěstů základní teze, kdo myslí jinak než já, myslí špatně, je pomýlený, je zaostalý, patologicky postižený.

Manipulace a strategie vycházející z určité ideologie doprovází všechny souboje lidských uskupení. Nakonec se však vítězná elita vždy chová v rozporu s ideologickými pravidly, čemuž se lidově říká dvojí metr, nebo kázání vody a pití vína. S vědomím největší složitosti veškerého myšlenkového chaosu se takzvaný prostý lid uchyluje k oportunistickým manévrům spočívajícím v postoji řeknu vrchnosti co chce slyšet a myslím si svoje. Tak tomu bylo a je ve všech režimech. Každá mocenská klika a vládnoucí moc si myslí, že ovládá myšlení svých ovládaných poddaných. Využívá k tomu sítě svých placených hlídacích Bretschneiderů, v dnešní době pak zmanipulovaných sociologických průzkumů a monitorování takzvaných sítí sociálních, které jsou produktem elektronické debilizace.  Nejčastějším úkazem manipulace mysli je veškerá reklama a oslavná propaganda vládnoucí moci. V dobách reálného socialismu se říkalo, že lid buduje socialismus, ale lidi na to většinou kašlou. 

Myšlení je vlastnost, o které si člověk, pán přírody, myslí, že se jím odlišuje od všeho živého i neživého na zdejší planetě a možná i vesmíru. Je zásadní otázkou, jak myšlení vede k poznání a zda míra poznání je určující pro úroveń myšlení. Krásným příměrem je vyjádření pana rady Vacátka (Hříšní lidé) - je tak hloupý, až je geniální. Proto je myšlení a způsob myšlení častým terčem lidové slovesnosti. Někteří si k tomu myslí, že existuje ještě větší vesmírná myslící autorita, která hemžení na planetě z dálky i z blízka pozoruje, a buď nenápadně řídí, nebo zasáhne, až se zdejší myslící tvorové začnou řezat, směřujíce ke svému vyhubení.  Jiní někteří si myslí, že myslí a jiní si o nich myslí, že nemyslí.  
--------------------
Petr Neužil (*1962) je světově uznávaným kardiologem. V roce 2009 se stal šéfem Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce, které se může pochlubit nejnovějšími metodami léčby. Odpověděl na otázku: Neurologové často říkají, že mozek je záhada. Zajímalo by mě, jestli je pro vás stále záhadou něco ohledně srdce. Odpověď: Srdce je krásné právě proto, že ho nikdy úplně nepoznáte. Absolutního poznání podle mého nikdy nedosáhneme v žádné oblasti. Myslím, že určité principy možná začal tušit Einstein, ale přestal včas, aby se z toho nezbláznil. Mám tedy pocit, že jde o přirozenou blokaci našeho mozku, který nedokáže pochopit, proč tady jsme, jinak bychom zešíleli.
---------------------
Cit:  Pan Fajst se obrátil a díval se na všecky, ale nejvíc se díval na mě, jestli se nesměju, a já se díval jinam.  Ale pan Fajst se porád na mě díval, jestli si nemyslím: „Pan Fajst vepřovou zblajz, pak koupil koninu pro celou rodinu.“ Já jsem si to myslil, ale on mně nemohl nic říct, protože jsem to neříkal, a tak pravil: „Ty si dej taky pozor, já už tě dlouho pozoruju.“ konec cit. (Karel Poláček 1892 -1945, Bylo nás pět)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Fischer | úterý 2.5.2023 12:18 | karma článku: 8,70 | přečteno: 347x
  • Další články autora

Václav Fischer

Digitalizace postupuje

13.4.2024 v 13:11 | Karma: 7,17

Václav Fischer

Brave New World

22.12.2023 v 14:28 | Karma: 14,14